Volejte 377 915 109
Rodinná farma s historií od roku 1992

O farmě

Farma Líšťany, s.r.o., jak je již z jejího názvu patrné, sídlí v obci Líšťany na Plzeňsku, která se nachází zhruba 20 km severně od krajského města Plzně.

Samotný vznik farmy se datuje k 1. 11. 1992, kdy došlo k zániku Státního statku Křimice a jehož je farma nástupcem. Farma je dlouhodobě zaměřena a specializuje se na výrobu mléka, jehož produkci dodává do mlékárny Hollandia Karlovy Vary, s.r.o., která vyrábí mléčné výrobky pro český a slovenský trh.

Na farmě Líšťany je v současné době v rámci rostlinné výroby obhospodařováno 1.108 ha půdy v několika přilehlých katastrech, na kterých jsou pěstovány především krmné plodiny pro chovná zvířata, dále řepka a potravinářské obilí.

V rámci živočišné výroby je na farmě chováno 231 kusů dojnic plemene Holštýn a 200 kusů mladého chovného skotu, a to od telátek až po březí jalovice.

Chovná zvířata jsou celoročně krmena stejným krmivem ve stejné krmné dávce obsahující siláž (kukuřici), senáž (vojtěšku a trávy), seno, mačkané obiloviny, sóju a mláto. Pouze poslední dvě jmenované komodity jsou nakupovány od dodavatelů, ostatní pochází z vlastní produkce farmy. Krmná dávka je v pravidelných intervalech rozborována a vyhodnocována, aby byla zajištěna nejvyšší kvalita krmiva, které je podáváno zvířatům.

Chov je pod stálým dozorem veterinárního lékaře pana MVDr. Rudolfa Kristla, který zároveň řídí a provádí veškeré reprodukční úkony.

Na farmě Líšťany je také veden chov spárkaté zvěře v oboře v Lišťanech, kde je chována daňčí zvěř, mufloni a několik kusů jelena evropského, které jsou zpestřením nejen pro procházející turisty.

Pro výpas méně přístupného pozemku je na farmě chováno stádo koz a ovcí v počtu kolem 30 matek. Odchovaná jehňátka jsou prodávána zájemcům o tzv. „živé travní sekačky“.

Dále je na farmě chováno 30 ks prasat vykrmených klasickým krmivem, které jsou nabízeni k prodeji zákazníkům. Pro drobný prodej ze dvora chováme postupně od jarních měsíců kuřičky, které vykupují chovatelé pro svoje chovy slepic, ale také ostatní zájemci. Dále jsou vykrmována také kuřata, husy, husokachny a kachny na posvícení a krůty na vánoční svátky. Všechna drůbež je dokrmována klasickým krmivem, jako je obilovina, sója a sečná tráva.

K vidění na farmě jsou také dvě kobylky Starokladrubského koně a to vranka Boleta, které se narodila kobylka Boneta a mladý valach. Kobylky jsou využívány na jízdu především do zápřahu v kočáře.

Mimo zemědělskou výrobu farma provozuje rámovou pilu – „katr“ k pořezu kulatiny pro případné zájemce, ale i pro potřeby farmy. V neposlední řadě farma provozuje restauraci „Na farmě“, která je situována v tradičním selském dvoře a která nabízí kvalitní kuchyni z čerstvých surovin dle tradičních poctivých postupů.

Svatební oznámení
Copyright © 2015 - FARMA Líšťany, s.r.o.